
« Nazaj na Koledar izobraževanj

Zanesljivo delovanje ePOLNILNIC in oskrbovalnih postaj za vodik
Standardi, tehnične smernice in zakonodaja za varno upravljanje, vzdrževanje in obratovanje
23. 4. 2025 - 9:00 - 15:30
248,00€Termin
- Datum:
- 23. 4. 2025
- Trajanje:
- 9:00 - 15:30
- Cena (bez DDV):
- 248,00€
- Event Kategorije:
- Elektrotehnika, Energetska učinkovitost in obnovljivi viri energije, E-mobilnost, Interaktivna On-line izobraževanja, Kreditne točke IZS (Inženirska zbornica Slovenije), Proizvodnja in vzdrževanje
- Prijavite se:
- Prijavite se
Lokacija
- Interaktivno on-line izobraževanje
- Natančen potek dela in jasna navodila za on-line udeležbo na interaktivnem izobraževanju boste prejeli v elektronskem sporočilu pred izvedbo.
Kontakt
- Agencija POTI – z znanjem do cilja!
- Telefonska številka:
- 01 511 39 20
- E-naslov:
- info@agencija-poti.si
V skladu z dogovorom z Inženirsko zbornico Slovenije (IZS) bodo pooblaščeni in nadzorni inženirji za udeležbo na strokovnem seminarju pridobili 3 kreditne točke iz izbirnih vsebin skladno s Splošnim aktom o stalnem poklicnem usposabljanju pooblaščenih inženirjev.
Na strokovnem seminarju bo predstavljena vsa slovenska in relevantna EU zakonodaja ter vse tehnične zahteve in standardi za zanesljivo delovanje in vzdrževanje polnilnih postaj za električna vozila, polnilnih parkov in tudi zanesljivo delovanje oskrbovalnih postaj za vodik.
Na osnovi praktičnih primerov in izkušenj, doma in iz tujine, bodo prikazani procesi vzdrževanja elektro polnilnih postaj za domačo/privatno ali javno uporabo. Prikazano bo delovanje dinamičnega upravljanja obremenitve, tako za stanovanjske, kot poslovne stavbe ter delovanje nadzorne platforme za oddaljeni nadzor polnilnih postaj in polnilnih parkov kot sestavni del procesa vzdrževanja elektro polnilnih postaj. Ključni del postopka za vzdrževanje polnilnih postaj je tudi »pregled, preizkus in meritev«.
Prestavljeni bodo tudi Cilji za infrastrukturo za oskrbo cestnih vozil z vodikom ter tehnične specifikacije za oskrbo z vodikom vozil za cestni prevoz. Pri načrtovanju ciljev za oskrbovalno infrastrukturo za vodik se v največji meri upošteva zmožnost oskrbe z vodikom, proizvedenim iz obnovljivih virov energije.
Vabljeni:
- lastniki in investitorji,
- projektanti,
- izvajalci,
- vzdrževalci in serviserji,
- vsi, ki preverjate varnost in učinkovitost ePOLNILNIC ter oskrbovalnih postaj za vodik.
Osnova za varno in zanesljivo delovanje polnilne postaje je tehnična dokumentacija naprave ter certifikati in izjave o skladnosti (polnilna mesta običajne moči in polnilna mesta visoke moči).
Vzdrževanje polnilne postaje zajema čiščenje, redni pregled vseh komponent in meritve polnilne postaje po navodilih proizvajalca. Čiščenje, preglede ter ostale kontrolne preizkuse naj izvajajo samo za to usposobljene osebe, prav tako tudi za vzdrževanje električnih in hibridnih vozil.
Zunanja oskrbovalna mesta za plinasti vodik, ki se uporablja kot gorivo za motorna vozila, morajo izpolnjevati vse zahteve glede interoperabilnosti so opisane v standardu EN 17127:2020. Priključki za motorna vozila za dovod plinastega vodika pa ustrezajo standardu EN ISO 17268:2020.
Varnost polnilnih postaj na osnovi nove zakonodaje, pravilnikov in tehničnih smernic za nizkonapetostne električne inštalacije ter požarne varnosti:
- načrtovanje sistemov v smislu zagotavljanja varnosti pri projektiranju, izvedbi in vzdrževanju,
- zaščitni elementi,
- vpliv okolja in ekološki pristop v celotni življenjski dobi elektro polnilne postaje (polnilna mesta običajne moči in polnilna mesta visoke moči),
- zahteve za kontrolo izvedene inštalacije in priklop na omrežje,
- tehnični podatki o napravi.
Pravilnik o zahtevah za nizkonapetostne električne inštalacije v stavbah in spremembe Tehnične smernice za nizkonapetostne električne inštalacije:
- zahtevne nizkonapetostne električne inštalacije,
- energijska učinkovitost električnih inštalacij,
- posebni primeri električnih inštalacij – polnilnice električnih avtomobilov,
- preverjanje ustreznosti električnih inštalacij.
Noveliran priročnik za projektiranje polnilnih postaj za električna vozila – 2. izdaja
- pregled veljavne zakonodaje in standardov s področja elektro polnilnih postaj,
- osnovni koncept priključevanja na elektroenergetsko omrežje,
- dinamično upravljanje obremenitve, projektna dokumentacija.
Pravilnik o požarni varnosti v stavbah in spremembe Tehnične smernice za požarno varnost v stavbah:
- požarna varnost sončnih elektrarn,
- požarni načrt objekta z elektro polnilno postajo.
Tehnične specifikacije za oskrbo z vodikom za vozila za cestni prevoz:
- zahteve glede interoperabilnosti, standard EN 17127:2020,
- kakovostne značilnosti vodika, standard EN 17124:2022,
- algoritem za dovajanje goriva, standarda EN 17127:2020,
- priključki za motorna vozila za dovod plinastega vodika, standard EN ISO 17268:2020.
Priklop, zagon, vzdrževanje in preizkušanje varnosti delovanja polnilnih postaj za električna vozila:
- meritve in preverjanje kriterijev za priključitev polnilnih postaj za električna vozila na električno omrežje:
- impedanca delovne in zaščitne zanke,
- pričakovani toki kratkega stika na obeh zankah,
- zakaj samo TN-S sistem?
- osnovni električni ustroj PEV, izmenično in enosmerno polnjenje,
- električno vozilo (EV) kot breme polnilne postaje (PEV),
- osnove komunikacije PEV ↔ EV med polnjenjem,
- pomen varnosti ozemljitve EV med polnjenjem,
- preverjanje neprekinjenosti PE vodnika med polnjenjem,
- katere specifične korake pregleda in meritve je potrebno skladno s tehnično smernico TSG-N-002:2021 in SIST HD 60364 – 6, (Preverjanje) izvesti pri prvem in naslednjih periodičnih preverjanjih,
- praktično izvajanje meritev na PEV in kriteriji ustreznosti izmerjenega,
- zapis izmerjenega kot del prevzemnega zapisnika ob zagonu in periodiki PEV skladno s tehnično smernico TSG-N-002:2021.
Za elektro polnilne postaje in oskrbovalne postaje za vodik je potrebno zagotavljati ustrezen nivo varnosti obratovanja na osnovi novih zakonov in uredb, pravilnikov in tehničnih smernic (TSG) ter standardov s področja nizkonapetostnih inštalacij (električna varnost) in požarne varnosti objektov (požarna varnost):
- UREDBA o vzpostavitvi infrastrukture za alternativna goriva ter razveljavitvi Direktive 2014/94/EU
- Zakon o infrastrukturi za alternativna goriva in spodbujanju prehoda na alternativna goriva v prometu (ZIAG)
- Pravilnik o zahtevah za nizkonapetostne električne inštalacije v stavbah
- Pravilnik o zaščiti stavb pred delovanjem strele
- Pravilnik o požarni varnosti v stavbah
- Tehnična smernica; Požarna varnost v stavbah
- Tehnična smernica; Nizkonapetostne električne inštalacije
- Standardi za elektro polnilne postaje in oskrbovalne postaje za vodik
Zagotavljanje varnosti pomeni varnost nizkonapetostnih električnih inštalacij, zaščito stavb pred delovanjem strele ter požarno varnost stavb ves čas njihove življenjske dobe.
Z Zakonom o infrastrukturi za alternativna goriva in spodbujanju prehoda na alternativna goriva v prometu (ZIAG) se vzpostavlja strateško načrtovanje infrastrukture za alternativna goriva s poudarkom na načrtovanju mreže električne polnilne infrastrukture za cestni promet. Predvideva se tudi povečanje priključnih zmogljivosti na polnilnih parkih z veliko močjo za hitro polnjenje s skupno izhodno močjo 3 MW ali več.
Zakon o infrastrukturi za alternativna goriva in spodbujanju prehoda na alternativna goriva v prometu (ZIAG), definira tudi cilje za oskrbovalno infrastrukturo za vodik, ki se določijo v skladu z zavezujočimi cilji, ki jih za države članice določi Evropska unija. Za čim boljšo izrabo presežkov električne energije iz omrežja ali električne energije, proizvedene iz obnovljivih virov energije, se predvidi možnost oskrbe z vodikom na identificiranih lokacijah, kot izhajajo iz državnega načrta primernih lokacij polnilnih parkov izvajalca gospodarske javne službe.
Nova EU Uredba 2023/1804 Evropskega parlamenta in sveta o vzpostavitvi infrastrukture za alternativna goriva ter razveljavitvi Direktive 2014/94/EU pa določa okvir za vzpostavitev infrastrukture za alternativna goriva in usmerjanje evropskega prometa na pravo pot za prihodnost (Strategija za trajnostno in pametno mobilnost) in vzpodbuja enakomeren razvoj polnilne in oskrbovalne infrastrukture po vsej Uniji, ter interoperabilno in do uporabnikov prijazno mobilnost. Potrošniki pričakujejo enake storitve, preprostost in avtonomijo uporabe električnega vozila, kot je to standard pri običajnih vozilih.
Cilji za infrastrukturo za oskrbo cestnih vozil z vodikom so, da države članice zagotovijo, da se do 31. decembra 2030 v vsakem urbanem vozlišču postavi vsaj ena javno dostopna oskrbovalna postaja za vodik. Države članice v svojih nacionalnih okvirjih politike določijo jasno linearno krivuljo za doseganje ciljev za leto 2030, skupaj z jasnim okvirnim ciljem za leto 2027, ki zagotavlja zadostno pokritost jedrnega omrežja TEN-T, da bi zadostili spreminjajoče se zahteve na trgu.
mag. Andrej Zorec, univ.dipl.inž.el.,
vodja projektov v podjetju E prihodnost d.o.o., kjer vodi projekte na področju obnovljivih virov energije (OVE) in električne mobilnosti z dolgoletnimi izkušnjami na področju distribucije električne energije , električnih inštalacij in električne mobilnosti. Je tudi član tehničnega odbora TC SIST/TC CEV Cestna osebna in gospodarska električna vozila in tehničnega odbora TC SIST/TC Električne inštalacije, kjer aktivno sodeluje pri pripravi in sprejemanju standardov na področju polnilne infrastrukture za polnjenje električnih vozil. Od leta 1995 do danes je objavil več člankov in raziskav s področja energetike, področja sončne energije, vetrne energije ter električne mobilnosti. Je tudi soavtor strokovnega priročnika Načrtovanje, vzdrževanje in preverjanje polnilnih postaj za električna vozila, soavtor strokovnega priročnika Priročnik za projektiranje polnilnih postaj za električna vozila ter soavtor strokovnega priročnika Pregled zakonodaje, standardov in izrazoslovja s področja fotonapetostnih sistemov.
Boštjan Meža, univ.dipl.inž.el.,
vodja meritev in kontrole kakovosti v podjetju Esotech, d.d., kjer od leta 2001 vodi oddelek merilne službe in aktivno izvaja preglede in meritve zahtevnih in manj zahtevnih električnih in strelovodnih inštalacij na vseh vrstah objektov. Je certificirani Preglednik za zahtevne in manj zahtevne električne instalacije, inštalacije zaščite pred strelo in inštalacije z eksplozijsko ogroženimi prostori ter član odbora NNELI pri Elektrotehniški zvezi Slovenije. Od leta 2002 je član Inženirske zbornice Slovenije in Pooblaščeni inženir za projektiranje, nadzor nad gradnjo in vodenje del na zahtevnih in nezahtevnih objektih. V podjetju Esotech, d.d od leta 2000 nastopa tudi kot vodja projektov, pretežno na projektih v elektro energetiki in industriji. Kot predavatelj občasno nastopa tudi na konferencah slovenskih elektro energetikov CIGRE-CIRED, Inženirski zbornici Slovenije in Elektrotehniški zvezi Slovenije, Obrtni zbornici Slovenije in Društvu varnostnih inženirjev Velenje.
- Male VETRNE ELEKTRARNE – načrtovanje, namestitev, ekonomika obratovanja, vzdrževanje in sofinanciranje
- HRANILNIKI ELEKTRIČNE ENERGIJE – neodvisna in zanesljiva (samo)oskrba z električno energijo
- Nove SUBVENCIJE za zmanjševanje stroškov energije v industriji, infrastrukturni dejavnosti in pri drugih poslovnih odjemalcih
- POUČEN UPRAVLJALEC MALE ELEKTRARNE – zakonsko obvezno usposabljanje lastnikov
- Zaščita pred delovanjem strele in prenapetostna zaščita
- Odgovornost udeležencev gradnje za napake in za izpolnitev vseh obveznosti ter obvezno zavarovanje poklicne odgovornosti
- Vsi upravni in drugi obvezni postopki v procesu graditve objektov v skladu z GZ-1
- Akademija PROJEKTNEGA managementa – sistematično usposabljanje projektnih managerjev
Kotizacija
248,00 € + 22 % DDV
Plačilo z DDV tako znaša 302,56 € in vključuje on-line interaktivno strokovno predavanje, praktične predstavitve in razlage, on-line sodelovanje udeležencev s predavateljem, seminarsko gradivo, ki ga prejmejo udeleženci dan pred pričekom izobraževanja ter potrdilo o udeležbi na izobraževanju. Kotizacijo prosimo nakažite po prejetem predračunu na transakcijski račun št. SI56 3300 0000 1159 917, odprt pri Addiko Bank d.d., najkasneje 3 dni pred izvedbo izobraževanja. Po izobraževanju vam bomo po pošti poslali račun. Zadnji rok za odjavo udeležbe je 2 dni pred izvedbo izobraževanja, v nasprotnem primeru vam bomo zaračunali stroške v višini 20 % kotizacije.

Dodatne ugodnosti
Zgodnje prijave: 10 % popust za prijavo in plačilo do 3 tedne pred izvedbo izobraževanja.
Naročniki Elektrotehniške revije:
20 % popust za strokovna izobraževanja. Postanite naročnik tukaj.
Fizične osebe: stalni 30 % popust na kotizacijo.
Ugodnosti se ne seštevajo!
© Agencija POTI d.o.o.. Vse pravice pridržane.
V primeru višje sile si pridržujemo pravico do spremembe termina izvedbe izobraževanja.
V primeru višje sile si pridržujemo pravico do spremembe termina izvedbe izobraževanja.